Goss Angle Sensor For Mitsubishi Galant HG,HH,HJ 2.0L 4G63 SOHC MPFI 4cyl
SKU code: SC008-4
Sends crankshaft speed and position to engine ECU
Regulates engine timing
Meets or exceeds OE specifications
Goss providing reliability and durability
| Brand | Goss |
| Pack Info | 1 |
| Manufacturer Part Number | SC008 #CSCA06 |
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HJ 2.0L 4G63 SOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [03/93 - 12/94]
MITSUBISHI GALANT HJ 2.0L 4G63 SOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [03/93 - 12/94]
Why you should buy Auto Parts from us?
- Authorized Dealer Genuine Warranty
- 15 Years Industry Experience
- Pre-sales Customer Service Support
- 100% Fitment Guarantee
- Local Warehouse Fast Delivery
- Free 30 Days Returns
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HG 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [05/89 - 08/90]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HH 2.0L 4G63 SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [09/90 - 12/92]
MITSUBISHI GALANT HJ 2.0L 4G63 SOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [03/93 - 12/94]
MITSUBISHI GALANT HJ 2.0L 4G63 SOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [03/93 - 12/94]
| SKU | SC008-4 |
| Barcode # | 9330544020525 |
| Brand | Goss |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.046m |
| Shipping Height | 0.103m |
| Shipping Length | 0.118m |