Goss Angle Sensor For Toyota Echo NCP10R,NCP12R 1.3L/1.5L 2NZ-FE,1NZ-FE MPFI
SKU code: SC183-4
Goss Crankshaft Position Sensor - Keep your engine in sync and firing correctly
The crankshaft position sensor (also referred to as a crank angle sensor, crank sensoror crank pulse sensor works in unison with the camshaft position sensor to determine the position of the camshaft in relation to the crankshaft.
| Brand | Goss |
| Pack Info | 1 |
| Manufacturer Part Number | SC183 #[CSCA520] |
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP12R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP12R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP13R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [01/01 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP13R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/01 - 12/05]
Why you should buy Auto Parts from us?
- Authorized Dealer Genuine Warranty
- 15 Years Industry Experience
- Pre-sales Customer Service Support
- 100% Fitment Guarantee
- Local Warehouse Fast Delivery
- Free 30 Days Returns
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP10R 1.3L 2NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 63kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP12R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP12R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/99 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP13R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [01/01 - 12/05]
TOYOTA ECHO NCP13R 1.5L 1NZ-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 80kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/01 - 12/05]
| SKU | SC183-4 |
| Barcode # | 9330544021379 |
| Brand | Goss |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.039m |
| Shipping Length | 0.103m |