GOSS Throttle Position Sensor For Mazda 323 BA,BJ 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl
SKU code: TP101-4
Goss Throttle Position Sensor
- Reads throttle position and rotation of throttle valve
- Provides signal information to engine ECU
| Fitment Location | Rear |
| Brand | Goss |
| Pack Info | 1 |
| Manufacturer Part Number | TP101 |
MAZDA 323 BA PROTEGE 1.6L B6 DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [08/94 - 07/98]
MAZDA 323 BA PROTEGE 1.6L B6 DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [08/94 - 07/98]
MAZDA 323 BJ ASTINA 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/01 - 03/04]
Why you should buy Auto Parts from us?
- Authorized Dealer Genuine Warranty
- 15 Years Industry Experience
- Pre-sales Customer Service Support
- 100% Fitment Guarantee
- Local Warehouse Fast Delivery
- Free 30 Days Returns
MAZDA 323 BA PROTEGE 1.6L B6 DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [08/94 - 07/98]
MAZDA 323 BJ ASTINA 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ ASTINA 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 1.8L FP DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [08/98 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/01 - 03/04]
MAZDA 323 BJ PROTEGE 2.0L FS DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/01 - 03/04]
| SKU | TP101-4 |
| Barcode # | 9330544038858 |
| Brand | Goss |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.046m |
| Shipping Height | 0.118m |
| Shipping Length | 0.103m |